تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

دیوار برلنی

  دیوار_برلنی_ چیست؟

  دیوار برلنی از ترکیب شمع‌های فولادی (پروفیل) یا بتنی به همراه رویه بتنی (شات) می­باشد. شمع­های به منظور تأمین گیرداری لازم برای پروفیل‌ها بوده و طول آن به میزان 25 تا 35 درصد از عمق کل گود پائین‌تر از رقوم کف گود در نظر گرفته می­شود. شمع­های فولادی با انتهای گیردار بوجود می­آید و برای جلوگیری از ریزش خاک بین پروفیل‌های فولادی، رویه‌های بتنی پیش ساخته و یا در جا در محل قرار داده می‌شوند. در مورد اجرای رویه ­های بتنی درجا مراحل کار بدین صورت است که پس از انجام خاکبرداری، شبکه آرماتور بین پروفیل­ها قرار داده شده و بعد از قالب­ بندی، بتن­ ریزی صورت می­گیرد. در بسیار از پروژه­ های شهری از ترکیب مش- شات به جای قالب بندی بتن ریزی استفاده میشود. از مهمترین مزایای دیوار برلنی کنترل مناسب تغییر شکل­هاست. بررسی تغییر شکل‌ها به کمک نرم افزار Plaxis صورت می­گیرد. محاسبات سازه‌ای دیوار برلنی بر اساس نتایج آنالیزهای تنش- تغییر شکل انجام می‌گیرد.
  معمولاً در گودهایی که درخاک­های زهکش­ پذیر و در زیر تراز آب زیرزمینی اجرا می­شوند فضایی در حدود 2/5 سانتی­متر در بین تخته­ ها جهت اجازه به عمل زهکشی در نظر گرفته می­شود نظر به اینکه نشت آب از این فضای تعبیه شده دربین تخته­ ها می­تواند باعث خروج مصالح ریزتر و ایجاد حفراتی در خاک پشت دیوار گردد (که نتیجه این پدیده ایجاد افت و نشست درخاک مجاور دیوار خواهد بود)، در بسیاری از موارد نیز حفاری تا عمق مورد نظر انجام گرفته و جهت زهکشی آب از ترکیب لوله پولیکا و ژیوکامپوزیت پوشیده می شود که بازشدگی­ های بوجود آمده توسط الیاف گیاهی یا مصنوعی و یا فیلترهای ژئوسنتتیک پوشیده شود. شرایط مناسب برای اجرای سیستم دیوار برلنی در رس­هایی که حداقل کمی پیش­ تحکیم یافته هستند برقرار است. همچنین در تمام خاک­های واقع در بالای تراز سفره آب زیرزمینی در صورتی که خاک کمی چسبندگی داشته باشد و یا در خاک­های همگن زهکش ­پذیر که عمل خشک­سازی مناسب در آنها اجرا می­شود، این سیستم را می­توان اجرا کرد. دلیل مناسب بودن سیستم دیوار برلنی در این نوع خاک­ها را می­توان به این صورت بیان کرد که با توجه به اینکه در طول عملیات گودبرداری تا قرار دادن الوارهای چوبی در بین پایه­ ها و یا پوشش بتنی (شات) بخشی از دیوار گود بدون محافظ باقی می­ماند به روشنی پیداست که نتیجه اجرای سیستم دیوار برلنی در رس­های نرم و ماسه­ های سست، وقوع تغییر شکل­های قابل توجه در خاک مجاور گود و ریزش خاک در دیوارها خواهد بود.‌
  برای گودبرداری­هایی که در خاک­های دانه ­ای تمیز و در زیر تراز سفره آب زیرزمینی انجام می­گیرند اگر نشت آب از دیواره­ ها اجتناب ناپذیر باشد اجرای عملیات خشک سازی لازم و ضروری است. نوع روش خشک سازی مورد استفاده در محل متأثر از ارتفاع آب زیرزمینی در بالای بستر گود است. از معمولترین روش های خشکسازی مورد استفاده در عمل می­توان به چاهک‌ها و ترانشه­ های پمپاژ، چاهای زهکش و... اشاره کرد.
  ☑️ مزایای دیوار برلنی:
  ➕ضریب اطمینان بالا برای گودبرداری­های عمیق.
  ➕کنترل بهتر تغییر مکان­ها به دلیل صلبیت بیشتر دیواره.
  ➕​کنترل کیفی بهتر به دلیل کشش انکرها.
  ❎ معایب دیوار برلنی:
  ➖هزینه بالا.
  ➖سرعت پایین تر به دلیل تأخیر مهارسازی نسبت به چاه کنی و سولجرگذاری.
  ➖نیاز به فضای زیاد در هنگام جا گزاری سولجرها.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 آذر 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,

آمار امروز سه شنبه 25 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158158
 • بازدید امروز :18390
 • بازدید داخلی :1041
 • کاربران حاضر :65
 • رباتهای جستجوگر:309
 • همه حاضرین :374